📷🏖️DA VISITARE

📷🏖️DA VISITARE

Last updated on January 27th, 2020 на 09:59 часот

Cefalonia ВИДЕО мапа плажи

На оваа страница, Што да посетите во Кефалонија: Најдобрите плажи и на други места

плажи

Кефалонија се граничи со некои од најубавите плажи’ Европа. Најфотографираните е Myrtos Beach. Замислете бел песок и тиркизна вода со бели карпи на водата што се чини дека стакло. на Petani Beach исто така, многу посетени: Sa, директен област Lixouri. меѓу Argostoli д Lassi ќе се најде Миконос град д Makris Gialos, и сакани од страна на жителите на Кефалонија. На југ има голема плажа во близина на морскиот брег селото Katelio. Тоа не е далеку од скала чиј долг појас на песок се граничи со мала борова шума. Скала е опремена со се што за разлика од други оддалечени локации. Огласот е ди Кефалонија плажите се малку’ повеќе “ciotolose”. пар, Сами и Св Ефимија вреди да се посети, но главната атракција во овие делови е Antisamos. Тоа е прекрасно место украсени со зелени ридови. Ако се најдете во северно од Кефалонија во близина Fiskardo, двете плажи да се види Emblisi д Кејп. Тие се мали и убава и како разгледница.

во Мапа на Кефалонија ние сме подготвени за вас ќе се најде локација, фотографии и можете да ги видите од сателитски слики (не заборавајте да користите функцијата за зумирање) тука е карта на Кефалонија со плажи и фотографии од плажите

Што да се види

Повеќето островот тури вклучуваат пештерата Drogarati и подземно езеро Melissani, на monastero di Agios Герасимос, с Fiscardo и прекрасен панорама на Баја ди Myrtos. За да го посетите castello Венецијанската Кефалонија, манастирот на сестрите на Agios Andreas, местата на производство на вина Robola и Calliga, на регистарска табличка на Лорд Бајрон со својот извонреден поглед, а исто така и селото Kourkomelata, целосно обновен, како што беше пред земјотресот.

Кефалонија места

реклама Argostoli постои археолошкиот музеј и еден од фолклор. Само надвор од Argostoli таму Katavothres каде што водата исчезнува под земја, излегување од спротивната страна на островот. Посетете гробот на Одисеј (Ulisse) од пар. Во селото Асос можете да ја посетите венецијански тврдина и ручек во porticicolo.

Ако сте заинтересирани во археологијата скала Постојат остатоци од римски вила со прекрасен мозаик кат.

Од островот има и ден патувања до околните острови: ITACA, Laefaks, Закинтос (Zante) и античка Олимпија на Пелопонез.

јадење

  • Најдобар начин да се ублажи гладот ​​брзо е да се најде еден бар каде што служат mezes. седат, нарачате узо (алкохол) со mezes. оваа е’ некои’ аператив во Италија: маслиново, сирење, ракчиња, школки, ќофтиња, калмари. Друго решение може’ да нарачате Пита.грчка салата
  • Кефалонија Тој нуди некои класични рецепти: Првиот е пита со месо од Кефалонија. Па, навистина не е торта, но повеќе’ една нога’ во англискиот смисла на зборот. На ќе најдете насекаде – еден вид на calzone полнети со јагнешко, Manzo, свинско и riso.Un Друга популарна антена е kleftiko јагнешко. Во суштина тепсија, Тоа е завиткано во лист со домати, кромид, компири и билки. она што ејас tifado тоа е – зачинета чорба, со домати, кромид и лук. тогаш, природно, постои мусака, мелено јагнешко слоевит со компири и модар патлиџан со бел сос над, ова може да го дефинирате плоча бирање традиционална грчка.
  • како вино, големите имиња се Robola кој е на врвот бело вино, а Nawrodfne Тоа е најдобар црвено. А потоа можете да нарачате чаша узо еден вид на транспарентна течност како вода.

Референци

Продавниците се концентрирани како Argostoli. Достапен за продажба на производи, како што се Miele, маслиново масло д, природно, виното Robola.

на големо супермаркет Кефалонија се фокусира на неколку километри јужно од Argostoli.

Користете www.kefalonia.mobi да го планирате вашиот одмор: Овде ќе ги најдете постојано ажурирани информации за тоа што да се види, соби, хотели, станови (студиа), куќи и вили со базени. Исто така, информации за сите видови на имот да се Кефалонија: изнајмување на автомобили, мотоцикл или скутер изнајмување, Изнајмување на моторен чамец лесно да се вози без потреба за лиценца брод. Тука е мастило за оваа страница изнајмување